Czuwaj!
W ostatnim czasie trzy druhenki ze Szczepu Millenium- dh Julka Prandzioch (drużynowa 19 GZ „Wszędobylscy”), dh Martyna Zgoda (drużynowa 7 GZ „Leśne Skrzaty”) i dh Marta Kawalec (przyboczna 19 GZ „Wszędobylscy”) uczestniczyły w kursie drużynowych zuchowych, który był organizowany przez Hufiec Beskidzki. Kurs odbył się w czasie trzech weekendów. Były to trzy męczące, ale przepełnione wiedzą, inspiracją i dobrą energią weekendy. Zajęcia były bardzo ciekawe i nieraz zaskakiwały swoją formą. Wiemy teraz jak poprawnie pracować z metodyką zuchową i z jakich form korzystać w czasie pracy z zuchami. Praca ze sprawnościami indywidualnymi czy gwiazdami już nie jest nam obca. Prowadzenie dokumentacji gromady nagle stało się proste i intuicyjne. Nawet temat składek nie jest już taki straszny. Na ostatnim zjeździe odbył się wielki egzamin, czyli… zbiórka zaliczeniowa. Organizacja zbiórki dla nieznajomych dzieci, z różnych gromad okazała nie lada wyzwaniem. Był stres i dużo przygotowań. Jednakże uśmiech i zadowolenie dzieci były najlepszym wyznacznikiem jakości zbiórki.
Kurs w pełni ukończyła tylko dh Julka, dh Martyna, aby w pełni ukończyć kurs, musi jeszcze zdać kurs pwd, a dh Marta z powodów osobistych nie mogła uczestniczyć w ostatnim zjeździe. Pomimo tego, wydaje mi się, że każda z nas uzupełniła swoją wiedzę, dzięki czemu prace w naszych gromadach będą o wiele owocniejsze. Z pewnością wykorzystamy nabyte umiejętności w czasie zbiórek z naszymi dzieciakami.
„Drużynowy gromady zuchowej jest WODZEM, wodzem w zuchowej zabawie. Inspiruje ją, koordynuje jej przebieg, sam w niej uczestniczy. Jest autorytetem, wzorem do naśladowania – zuchy często chcą być takie jak on. Jednym z najważniejszych zadań drużynowego, obok dbania o wszechstronny rozwój i bezpieczeństwo zuchów, jest wychowanie swojego następcy.”

Przy okazji chciałybyśmy jeszcze raz podziękować komendzie hufca za dofinansowanie kursu, dh Piotrowi Widerze za podwózkę na pierwszy zjazd oraz naszemu najlepszemu komendantowi za odbieranie nas z każdego zjazdu!

Dh Julka