Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

wiezaspadochronowaPostawiona w Parku Kościuszki w Katowicach o długości 50 metrów (obecnie 15 metrów krótsza), służyła zabawom młodych mieszkańców miasta. Dla rozrywki, a także dla wykazania odwagi i determinacji, wspinali się na platformę wieży, tam zakładali na siebie szelki podwieszonego na końcu wysięgnika -spadochronu i skakali w kilkudziesięciometrową otchłań.

Wieża górowała na miastem, dlatego też była dobrym punktem obserwacyjnym. To też w sierpniu 1939 roku na jej platformie ulokowano punkt obserwacyjno - meldunkowy 73 Pułku piechoty, obsadzony przez 12 osobową grupę, specjalnie przez wojsko przeszkolonych, harcerzy. 1 września, w dniu wybuchu wojny, grupa ta została odwołana z posterunku i powędrowała szlakiem wrześniowej kampanii na wschód.  Opuszczony przez dotychczasową harcerską obsadę posterunek objęli inni harcerze i harcerki (większość z nich miała broń, w tym ręczne karabiny maszynowe i granaty), przeistaczając go w gniazdo obrony. W dniach 3 i 4 września wieża broniła się dzielnie przed wkraczającymi do Katowic Niemcami.   Jednak przewaga wojsk hitlerowskich była miażdżąca. Pod obstrzałem karabinów maszynowych, dział artyleryjskich i bomb lotniczych umierali ostatni obrońcy Katowic w tym i harcerze z wieży spadochronowej. 4 września punkt oporu w okolicy wieży spadochronowej przestał istnieć a ciała pomordowanych i rozstrzelanych harcerzy spoczęły w zbiorowej mogile na cmentarzu panewnickim.

Po wojnie wzniesiono w  miejscu starej - nową wieżę, która stała się pomnikiem bohaterskich harcerzy września 1939r.  Na obelisku stojącym obok wyryto napis "wieczna cześć i chwała bohaterskim harcerzom, którzy swoje młode życie oddali ojczyźnie w walce z najeźdźcą hitlerowskim we wrześniu 1939 roku".

Bohaterską obronę opisał w swojej książce "Wieża spadochronowa" Kazimierz Gołba. Imię Bohaterów Wieży spadochronowej nosi hufiec Katowice oraz wiele szczepów i drużyn. Przez Katowice biegnie wytyczony przez harcerzy, biało czerwony - "Szlak Wieży Spadochronowej" prowadzący przez wszystkie ważniejsze punkty obrony miasta w 1939.

Więcej informacji na stronie Hufca Katowice. W części korzystałem z ich opracowania za co pięknie dziękuję.