Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

5 czerwca w Klubie Garnizonowym Jednostki Wojskowej Komandosów odbyło się wyjątkowe spotkanie: „Historia Batalionu AK „PARASOL”. Bohaterką prelekcji była pani Bronisława Anna Hellwig-Stańczuk córka Żołnierza Batalionu AK Bronisława Hellwiga ps. „BRUNO”.

brunojwk2018ujua2

Goście, którymi byli Żołnierze JWK z Zespołu Bojowego „C”, uczniowie lublinieckich szkół oraz dwoje naszych harcerzy: dh. Julia Doleżych oraz dh. Piotr Widera. Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu pt. „Portrety wojenne”, którego głównym bohaterem był „BRUNO” – polecam gorąco obejrzenie tego odcinka oraz całej serii Portretów Wojennych, które są zrealizowane w prosty i zrozumiały sposób.

brunojwk2018ujua3

Po projekcji materiału Pani Bronisława opowiadała jak wyglądało życie harcerskiego Batalionu. Ze szczegółami opowiedziała jak żołnierze przygotowywali się do najsłynniejszych akcji „Kutschera” i akcji „Stamm”. Pan Hellwig był uczestnikiem akcji pełniąc rolę kierowcy. Dzięki jego odwadze udało się uciec spod ostrzału kul. Sam został ciężko ranny ale udało mu się dostarczyć rannych kolegów do polowego szpitala. Nie zabrakło też ciekawostek i wesołych zdarzeń, które zdarzały się młodym ludziom podczas okupacji.

brunojwk2018ujua24

Zapamiętamy tą lekcję na długo.

Rok temu druhna Zuzia Pradela zdobywając Grand Prix w konkursie wiedzy o Powstaniu Warszawskim otrzymała w prezencie książkę „Bruno z Parasola”. Jesteśmy również bardzo dumni z faktu, że w ZBC służy jeden z naszych harcerzy – któremu życzymy z całego serca wszystkiego dobrego. Pani Anna otrzymała od nas naszą przypinkę Patriotyczny Lubliniec – Sprzymierzeni dla Ojczyzny

„…błękitna chusta marzenie…”