Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

Pokonując świąteczne rozleniwienie grupa harcerek i harcerzy z Lublińca, Olesna i Katowic wzięła udział w dniach 27 - 31 grudnia w kursie przewodnikowskim "Na straży Granatu" zorganizowanym w Ośrodku Harcerskim w Kokotku. Spędzili 5 dni podnosząc swoją wiedzę, umiejętności i przygotowując się do zdobywania stopnia instruktorskiego. Kurs zawierał elementy merytoryczne, ale też dawał możliwość uruchomienia wyobraźni i przeżycia wspaniałej przygody na karaibskiej wyspie, gdzie spotykając starych szamanów młodzi ludzie wykazali się różnymi umiejętnościami. W dniu 2 stycznia zakończyli kurs przechodząc ostateczną próbę odwagi i kreatywności zdobywając upragnione dyplomy kursu przewodnikowskiego i wyróżnienia związane z owocem granatu. Dyplomy ukończenia otrzymali: Julia Prandzioch, Zuzanna Tiffert, Monika Małkowska, Krzysztof Lach, Marta Dembowska, Hanna Myrcik, Błażej Widera, Angelo Korzekwa, Oktawia Basan, Iga Mieczkowska, Anna Górska, Joanna Chyra, Tomasz Garus, Marta Eliasz, Michał Eliasz, Łukasz Szymik, Agnieszka Mieczkowska, Maciej Bogus, Krzysztof Mazur, Piotr Majewski, Marta Szoblik, Anna Wróbel, Dominik Cierpica, Weronika Połap. Jednocześnie skoro uczestnicy kursu wykonali już jedno z zadań próby na stopień przewodnika, to życzymy im podjęcia wyzwania i dojścia do końca tej próby i podjęcia służby instruktorskiej w swoich środowiskach.

przewodniki2015rft

30 grudnia 2015r. w Ośrodku Harcerskim ZHP Lubliniec w Kokotku odbyły się zajęcia z planszówkami przeprowadzone przez Planszopernik dla uczestników kursu przewodnikowskiego "Na straży granatu". Zajęcia składały się z dwóch części:) Najpierw do południa przez 2 godzinki zapoznawaliśmy harcerzy z szybkimi grami integracyjnymi, które mogą wykorzystać na zbiórkach, biwakach i rajdach. Takich których zasad nauczyć można dzieciaka w kilka chwil: "Speed Cups", "Halii Galii", "Zaklęta Wieża" (gry wydane przez G3), "Prawo Dżungli", "Dobble", czy "PitchCar" (wydawnictwo Rebel) oraz "Duszki" i "Szaolin Panda" (wydane przez Egmont) a także "Top-A-Top" (Cube).

harcplnsza2015

Po kolacji zasiedliśmy do troszkę trudniejszych gier, ale także takich, gdzie jest dosyć krótki czas wprowadzenia w grę: "Reglamentacja" (IPN), "Dixit" i "Splendor"(Rebel), "Metropolia" (Foxgames), oraz "Bang" i "Geniusz" (Bard).

harcplansz2015rf

Zabawa i atmosfera była świetna:) Bardzo dziękujemy za możliwość przeprowadzenia zajęć:) Mamy nadzieję, że wszyscy spotkamy się 23 stycznia w Lublińcu na I Harcerskim Festiwalu Gier Planszowych "HarcPlansza"

Planszopernik
Bartek Zbączyniak

18 grudnia 2015 roku w Kościele św Stanisława Kostki odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Komendantka Hufca Iwona Legencka przekazała Światło na ręce Burmistrza miasta Lubliniec Edwarda Maniury oraz przybyłym licznie przedstawicielom Rady Miasta.

przekazanieogniabetlejsm2015rft

Po uroczystej mszy Harcerze Hufca Lubliniec oraz przybyli goście udali się na spotkanie wigilijne, podczas którego dzieląc się opłatkiem składali sobie życzenia świąteczne, śpiewali kolędy oraz wspólnie dzielili się radością zbliżających Świąt Bożego Narodzenia.

wigilia2015rft

Serdeczne podziękowanie składam dh Renacie Kożuch oraz wszystkim przybyłym wcześniej druhnom i druhom za organizację i pomoc w organizacji wigilii Hufca;-).

Iwona Legencka

W dniu 14 lutego 2015r. w Lublińcu swój finał miała ogólnopolska akcja EkoWalentynki, której pomysłodawcą jest Dominik Dobrowolski. Zgodnie z ideą akcji w tym dniu w całej Polsce rozdawano lizaki serduszka wszystkim osobom, które przyniosły do wyznaczonych punktów 10 sztuk zużytych baterii. Pomysłodawczynią i lublinieckim koordynatorem akcji była Dh Iwona Pluta, która od wielu lat związana jest z różnymi instytucjami pozarządowymi i lubi wyzwania inspirujące, szczególnie młodzież, do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i nie tylko. Zbiórka zużytych baterii i ich prawidłowa utylizacja ma ogromne znaczenie dla działań proekologicznych i powinna odbywać się w specjalnych instalacjach  ze względu na skład chemiczny baterii (zawierają one metale ciężkie jak np. ołów czy rtęć). W lublinieckiej akcji EkoWalentynki brały następujące instytucje i firmy: Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Lubliniec najstarsze z lublinieckich publicznych przedszkoli tj. Przedszkole Miejskie Nr 2 zwane "Słoneczną Chatką"; Gimnazjum Nr 2 w Lublińcu, firma Pana Andrzeja Gawrona Tel-Com oraz firma "Centrum Elektroniki" ul. Mickiewicza.
 
W ramach akcji zebrano sporą ilość zużytych baterii i tak np. przedszkolaki ze Słonecznej Chatki zebrały w sumie 1967 sztuk baterii. EkoWalentynki to świetna inicjatywa, którą z pewnością warto powtórzyć także w przyszłym roku. Niemniej ważne jest, byśmy na co dzień dbali o środowisko naturalne, aby mogło służyć nie tylko nam ale i przyszłym pokoleniom.
ekoferie2015dertaffas 
Podczas przeprowadzonych w Ośrodku Harcerskim Ekologicznych Ferii odwiedziła nas regionalna telewizja TVT oraz władze Chorągwi Śląskiej. W dniu 14 lutego została zakończona oficjalnie inicjatywa zbierania baterii, a każdy harcerz i zuch otrzymał lizaka w postaci symbolicznego serduszka;-).
 
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
ekoferie2015aswwr

''Zacznijcie dzieło pokoju w sobie,
byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym"

Święty Jan Paweł II

"Zauważ człowieka" to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Już niedługo po raz dwudziesty piąty harcerze i harcerki będą strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. 13 grudnia  harcerki i harcerze z Hufca Lubliniec jak co roku wybrali się na Jasną Górę by ponieść Betlejemskie Światło Pokoju. Tym pięknym gestem rozpoczęła się jego wędrówka, która trwała aż do 24 grudnia. W tym roku drużyna Iwonki Kuźnik wzięła na siebie odpowiedzialność  za rozprowadzenie Światła do parafii oraz instytucji na terenie naszego miasta i powiatu.  

Komenda Hufca ZHP 

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
ogienbetelemski2015edr

Dnia 22 lutego (w 1857 roku) urodził się Robert Baden-Powell, założyciel skautingu oraz jego żona Olave (w 1889 roku). Jest to więc ważna data dla każdego harcerza. Dlatego tego dnia obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej.

W tym dniu w Ośrodku Harcerskim w Kokotku odbył się uroczysty apel który poprowadziła dh Renata. Uczestniczyli w nim harcerze i instruktorzy, a wszystkich powitała komendantka hufca Lubliniec Aleksandra Miedźwiedzik

Harcerze, wspominali postać założyciela skautingu i początki harcerstwa na ziemiach polskich. Dh Ania Kimel poprowadziła grę terenową, w której wzięli udział wszyscy przybyli harcerze, harcerki, zuchy.

W tym dniu nasze myśli skierowane były w stronę wszystkich osób , które z różnych przyczyn nie mogły być z nami w Kokotku;-), a przyjaźń i otwarte serca połączyły nas w harcerskim kręgu.

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
dmb2015rtdysu
dh Fruwajka

W miniony piątek, tj. 04.12.2015r z inicjatywy Gabrieli Kowol oraz Beaty Nowińskiej ze Szczepu Millenium w Gimnazjum Nr 1 odbył się Harcerski Wieczór Zabaw. Wieczór ten miał kilka celów m.in. pokazanie, że harcerstwo to nie tylko stanie w szeregu, ale i promowanie zdrowego stylu życia. Była to także kolejna impreza z okazji 50-lecia Szczepu Millenium. Głównym elementem wieczoru była "Zumba" przeprowadzona przez Klaudie Sklorz - uczennicę 3LO w ZSOT w Lublińcu. Dzieciaki, które przybyły z całego Hufca (a było ich aż 80!) nieziemsko dały się ponieść muzyce i świetnie się bawiły pod przewodnictwem Klaudii. Następnie dzieciaki przy akompaniamencie gitary śpiewały harcerskie piosenki i nie tylko. Nie obyło się oczywiście bez harcerskich pląsów i zabaw, które jak zawsze pozwalają nam się świetnie zintegrować i poznać bliżej. Na sam koniec w ramach małej rywalizacji dzieciaki walczyły w wyścigach rzędów oraz w chińskiej piłce nożnej! Zabawa była przednia, dzieciaki uśmiechnięte od ucha do ucha, a organizatorki szykują już kolejne podobne przedsięwzięcia dla maluchów z naszego miasta.

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
wylogowania2015ft

Ponad 100 miejscowości w Polsce weźmie udział w tegorocznych EkoWalentynkach. W Dzień Zakochanych - 14 lutego będziemy rozdawać lizaki w kształcie serca za przynoszone zużyte baterie. Tak jak w poprzednich edycjach akcji jej partnerami są Remondis Electrorecycling i Europejska Platforma Recyklingu. Pomysłodawcą akcji jest ekolog Dominik Dobrowolski. Za każde 10 zużytych baterii - 1 lizak serce. W akcję na ten moment włączyła się już organizacja ZHP, oraz Gimnazjum nr 2 w Lublińcu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublińcu, Przedszkole Miejskie nr 2 "Słoneczna Chatka" oraz Mycenter Lubliniec (O&J Media Janusz Bednarczyk) ul. Oświęcimska 22c Lubliniec

W 2014 roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 11 tys ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich (ołów, rtęć) mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie w 2014 roku 35% baterii z rynku (ok. 3. 800 ton)! W roku 2015 wzrasta poziom obowiązkowej selektywnej zbiórki zużytych baterii do 40% . Szacujemy, że trzeba będzie zebrać 4.500 ton baterii. Każda zużyta bateria powinna trafić do specjalnego pojemnika na baterie, a nie do zwykłego kosza na odpady! Szczegóły akcji EkoWalentynki, wykaz lokalnych koordynatorów na stronie: www.cycling-recycling.eu. Przyłącz się do akcji!

ekowalentyniki2015

14 listopada 2015 roku, w Ośrodku Harcerskim w Kokotku, odbył się X Zjazd Zwyczajny Hufca ZHP Lubliniec. Podczas Zjazdu wybrane zostały nowe władze Hufca. Nową Komendantką Hufca ZHP Lubliniec została wybrana pwd. Iwona Legencka.

Kliknij poniżej by zobaczyć więcej zdjęć

iwonakom2015

 

Decyzją Zjazdu Komenda Hufca ZHP Lubliniec będzie składać się z 7 osób:
pwd. Iwona Legencka - Komendantka
phm. Anna Flak - Skarbnik
hm. Katarzyna Łukawska-Pasternak - Program
phm. Kinga Stawecka -Zastępca
phm. Henryk Budzyński - Zastępca
pwd. Olga Spychała - Zastępca
phm. Izabela Wojsa - Zastępca

komenda2015huf

Wybrano także nowych członków Komisji Rewizyjnej w składzie:
phm. Mariusz Maciów - Przewodniczący

phm. Jolanta Cecota - Sekretarz
hm. Ewa Knebel - V-ce Przewodnicząca

11 listopada 2015r. harcerze Szczepu Zielona Ósemka po uroczystościach na Cmentarzu Wojskowym wzięli udział w Biegu Niepodległości. Chociaż zabrakło dla nich koszulek nie zrazili się i dzielnie pokonali dystans 2,5 km. Jestem dumna z każdego z osobna, szczególne gratulacje należą się Dominice Drumowicz, która zajęła 6 miejsce wśród kobiet na ponad 1000 uczestników... dziękuję za szczególne uczczenie tego Dnia.

Druhna Iwona

bieg2015

Szczep ZHP Millenium działający przy Gimnazjum nr 1 w Lublińcu obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Przez ten czas setki osób stały się zuchami, harcerzami, instruktorami i pokochały nasze granatowe barwy. Aż trudno uwierzyć, że ponad 40 lat dowodził szczepem jeden człowiek - harcmistrz Bogusław Widera. Poświęcał swój wolny czas dla dobra dzieci i młodzieży, bo oprócz rodziny i pracy, pokochał harcerstwo. W sobotę 10 października 2015r. zakończył służbę na funkcji komendanta i przekazał ją druhnie podharcmistrz Kindze Staweckiej. Odbyła się wielka uroczystość, na której zaszczycili nas m.in.: Burmistrz Miasta Lublińca - Edward Maniura, Przewodniczący Rady Miejskiej - Gabriel Podbioł, Komenda Hufca ZHP Lubliniec z jej komendantką hm. Aleksandrą Miedźwiedzik, skarbnikiem hm. Krzysztofem Zbączyniakiem, zastępcą phm. Kajetanem Zbączyniakiem, namiestnikami: pwd. Anną Kimel, pwd. Jakubem Kłobusem i członkiem komendy hm. Henrykiem Budzyńskim oraz wielu instruktorów, którzy są lub byli związani ze szczepem Millenium. Druh Boguś odbierał gratulacje i prezenty, był tort i oczywiście "Sto lat...". Na zakończenie harcerskiego śpiewogrania wszyscy poczęstowali się pyszną grochówką i życzyli harcerzom kolejnych 50 lat aktywnego działania. Gimnazjum nr 1 w czasie obchodów otrzymało zaszczytny TYTUŁ PRZYJACIELA HARCERSTWA za życzliwą współpracę i wspieranie działalności szczepu ZHP Millenium.
hm.Katarzyna Łukawska-Pasternak

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
50leciemileniu2015aws
Coś