(kliknij zdjęcie by zobaczyć więcej)

Zanim przejdę do właściwego tekstu. Chciałbym cofnąć się w przeszłość… - tak dobrze czytasz w przeszłość. Przypomnę jak wyglądała współpraca Hufca Lubliniec z Hufcem Częstochowa. W latach 2003 do dnia dzisiejszego. Jak mnie pamięć nie myli to chyba w 2003 reprezentacja naszego Hufca brała udział w warsztatach harcerskich w Częstochowie. Nasz Hufiec reprezentowali: dh. Katarzyna Łukawska – Pasternak, dh. Kinga Stawecka oraz dh. Piotr Widera. Nasz Hufiec rok w rok uczestniczył w Betlejemskim Świetle Pokoju czy Pielgrzymce ZHP na Jasną Górę. W 2004 druhowie: Piotr Widera, Łukasz Hepner oraz Dawid Sąsała pełnili służbę medyczną podczas Pielgrzymki. W tym czasie druh Widera dzięki uprzejmości i pomocy Namiestnictwa Harcerskiego otrzymał Naramiennik Wędrowniczy. W sierpniu dwoje druhów: Piotr Widera i Tomasz Imiołczyk dołączyli do częstochowskiej reprezentacji na Zlot Skautów Europy Środkowej „Tatracor” na Słowacji.

Teraźniejszość. Parę dni temu na stronie Hufca Częstochowa pojawił się wpis: Zapraszamy na spotkanie myśli instruktorskiej” – myślę sobie czemu nie, może nas przyjmą. Za zgodą komendanta Wojtka Śliwowskiego i naszego wybraliśmy się na wycieczkę małą w składzie: Zuzanna Pradela, Błażej Widera oraz Piotr Widera.

Kim jest instruktor w naszym Związku? Większość zadaje sobie takie pytanie. Czy każdy z nas mający podkładkę pod krzyżem czuje się w pełni instruktorem. I wreszcie quo vadis instruktorze. Na te i na wiele innych pytania odpowiadali instruktorzy obu hufców. W grupie znaleźli się ludzie, z bardzo dużym bagażem instruktorskim ale i tacy, którzy są „świeżakami” z granatem pod krzyżem. Dzięki takiej rozpiętości spotkanie było bardzo wartościowe bo każdy mógł wypowiedzieć swoje poglądy, obawy i marzenia związane ze swoją drogą instruktora. Ciekawym zajęciem było rozpisanie swojej ścieżki instruktorskiej – linia czasu od narodzin po przez obietnice zucha, zobowiązanie i aż do dziś dnia.

Praca w grupach zaowocowała planem oczekiwań jakie mamy od ZHP w których znalazły się następujące punkty : mniej „papierologi”, zwiększenie wsparcia dla drużynowych przez spotkania z np. psychologiem jak sobie radzić z trudnymi przypadkami, wprowadzeniem koszul instruktorskich czy zdobywanie uprawnień dzięki współpracy z innymi instytucjami. Drugie zadanie to jakie możliwości daje nam nasza organizacja. W śród nich znalazły się : kreatywność, praca w grupie, doświadczenie w pracy z dziećmi, sieć wzajemnych kontaktów i przyjaźni, rozwijanie zainteresowań i wiele innych. Na koniec każdy miał odpowiedzieć sobie na pytanie: „ Co przede mną” za 6 miesięcy, rok, 3 lata i 5 lat. Według kryterium: harcerstwo, dom, życie zawodowe.

W spotkaniu udział wzięli instruktorzy z Hufca Częstochowa w składzie: Dh.Wojciech Śliwowski, dh. Wojciech Misztela, dh. Jagoda Misztela, dh. Wojtek Kołodziejczak, dh. Kacper Szymala. Na koniec przy wspólnej iskierce i Bratnim Słowem pożegnaliśmy się do następnej akcji szkoleniowej. Przyjaźnie i znajomości zawarte wiele lat temu trwają do dnia dzisiejszego, i to jest też to dlaczego warto być w harcerstwie.

phm. Piotr Widera