Jak co roku, 22 lutego, scouci z całego świata obchodzą święto – Dzień Myśli Braterskiej, czyli urodziny twórcy skautingu, sir Roberta Baden-Powella oraz jego żony, Olave Baden-Powell.

W tym szczególnym dniu, dzięki inicjatywie komendanta Hufca Lubliniec – hm. Mariusza Maciów – zuchy, harcerze, instuktorzy oraz przyjaciele hufca mogli tradycyjnie spotkać się na lublinieckim rynku, by razem świętować. Mimo niskiej temperatury, zgromadziliśmy ponad sto osób! Odbył się krótki apel, podczas którego w hufcu zaszło dużo zmian – między innymi z ust druhny Wiktorii Barwickiej, Karoliny Wodniok, Marceliny Jadczak oraz druha Dominika Dłubały padły słowa Przyrzeczenia Harcerskiego. Szczególnymi medalami za zasługi zostali odznaczeni druhna Kinga Stawecka, Olga Spychała, Karolina Widera, druh Patryk Antos, Tomasz Krupski, Janusz Bula oraz druh Piotr Widera. Na tym jednak nie koniec - dzięki determinacji druhny Wiktorii Machoń oraz Emilii Krawczyk w hufcu została utworzona nowa gromada zuchowa – 27 GZ „Legendarne Smoki”, która właśnie dziś zaczęła okres próbny. Wszystkim wyróżnionym składamy najserdeczniejsze gratulacje i dalszej motywacji do poszerzania swoich horyzontów.

Na sam koniec mile zaskoczyli nas funkcyjni 78 DH „Errante”, 9 DH „Lekka Stopa”, 17 DH „Laeta Silva” oraz szczepu „Feniks” - wszystkie drużyny hufca dostały małe (lub trochę większe) upominki wspominające dzisiejszy dzień.

Z ogromnym uśmiechem na twarzy, mogliśmy wreszcie stanąć w kręgu i szczególnie poczuć istniejącą między nami więź. Apel zakończyła więc przekazana iskierka.

Dzień Myśli Braterskiej w każdym harcerzu budzi wielkie poczucie braterstwa i odpowiedzialności za drugiego człowieka. To szczególna chwila, w której odnalezienie czasu na symboliczne uciśnięcie dłoni w kręgu okazuje się być wielkim gestem.

Jak pisał Komendant Hufca ZHP Lubliniec - hm. Mariusz Maciów - w dzisiejszym rozkazie:

„Z okazji Dnia Myśli Braterskiej z całego serca życzę wam tej pogody ducha, która pozwala przezwyciężać każdą przeszkodę stawianą przez życie na naszej wąskiej, krętej i wyboistej harcerskiej ścieżce."

Czuwaj!

Zdjęcia i relacja: druhna Paulina Kędzia

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)