W minioną sobotę tj. 3 marca 2018r. odbyło się pierwsze z trzech spotkań kursu zastępowych zatytułowane "Bractwo żywiołów". Zorganizowaliśmy go dla harcerzy szczepu Millenium z pionu harcerskiego i starszoharcerskiego, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i rozwijać umiejętności lidera harcerskiego.
Szkolenie rozpoczęliśmy jak na harcerzy przystało apelem prowadzonym przez oboźnego dh Błażeja Widerę, który zameldował komendantce kursu dh Katarzynie Łukawskiej-Pasternak uczestnictwo i gotowość grupy.
Wszyscy zostali członkami jednego z czterech żywiołów: Wody, Ognia, Powietrza lub Ziemi i będą dostępować kolejnych wtajemniczeń w ramach trwania kursu. Poprzez obrzędowy podział na grupy, w których uczą się poprzez zabawę i wykonują rożne zadania tak naprawdę zrozumieją, iż pracują w zastępach, a lider którego wybrali to ich zastępowy.
Przedpołudniem po otrzymaniu skryptów wiedzy i wykonaniu amuletów odbyły się pierwsze zajęcia. Harcerze, spotkali się z druhem Bartkiem Zbączyniakiem przewodniczącym Komisji Historycznej Hufca. Podczas zbiórki, którą przeprowadził druh Bartek, poznali życiorys założyciela skautingu gen, Roberta Baden-Powella. Dowiedzieli się skąd i jak powstał pomysł stworzenia zastępów skautowych. Zaznajomili się z skautowymi symbolami, prawem i zwyczajami. Następnie wraz z druhem Bartkiem kursanci odbyli zwiad po Lublińcu, podczas którego poznali miejsca związane z początkami harcerstwa w Lublińcu. Zdobyli także Harcerską Odznakę Turystyczną "H.O.T".
Po powrocie z trasy i po pysznym obiedzie podczas kilkuminutowego odpoczynku z gitarą w ręku i śpiewem na ustach utrwalono wcześniej poznaną wiedzę. W ramach zajęć dotyczących obrzędowości, które przeprowadziła komendantka szczepu Millenium dh Kinga Stawecka, kursanci z przyniesionych przez siebie skarbów udekorowali swoje bractwa.
Następnie uczestnicy z dh Kasią Michalak Owczarek pracowali nad uświadomieniem sobie dlaczego prawo i przyrzeczenia są dla nich najważniejsze. "Każdy harcerz zabrał głos, i mówił swoje spostrzeżenia. Po kolei omówiliśmy każdy punkt prawa. Razem przypomnieliśmy sobie zasady prawidłowego umundurowania i zastanawialiśmy się wspólnie dlaczego mundur jest dla harcerzy ważny, oraz, czemu należy go szanować. Nie zapomnieliśmy także o ważnej dla nas symbolice krzyża harcerskiego czyli naszego najważniejszego odznaczenia". - opowiedział dh Kasia.
Ostatnią częścią podczas sobotniego szkolenia było spotkanie z dh Kręgu Instruktorskiego działającego od niedawna przy szczepie Millenium w składzie: dh Ola Gazda, dh Maja i dh Jakub Kłobus oraz dh Paweł Kimel. Zorganizowali oni bieg, poprzez który kursanci poznawali i doskonalili techniki harcerskie m.in. szyfr, znaki patrolowe. Jednym z kilku praktycznych zadań było układanie na boisku różnego rodzaju ognisk, co sprawiło wielką przyjemność harcerzom mimo siarczystego mrozu.
Pierwsze cykl zaliczyliśmy wzorowo. Jesteśmy pod wrażeniem frekwencji uczestników i dyscypliny jaka panowała podczas całego dnia. Dzieciaki były i nadal są chętne do poznawania kolejnych tajemnic harcerskiej przygody. Aby nie zapeszać życzymy sobie, aby w kolejną sobotę tj. 10 marca podczas kursu nikogo nie zabrakło, abyś mogli znowu się spotkać i rozpocząć już tematykę o systemie zastępowych „Do zobaczenia znów” c.d.n.

Czuwaj

Kadra kursu zastępowych „Bractwo żywiołów”

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć pełną relację zdjęciową)