Słyszy się, że większość dzieci, jak i młodzież, woli spędzić czas grając w gry – i tutaj często myślimy o grach komputerowych, odrzucając na bok jakąkolwiek myśl o grach planszowych. My jednak odrzuciliśmy te stereotypy, spotykając się na III edycji „HarcPlanszy”, czyli turnieju planszówek!
10 marca w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu o godz 10:00 ponad 100 harcerzy, uczniów, przyjaciół, a także członków różnych klubów, spotkali się by spędzić ze sobą czas na rywalizacji, obmyślaniu różnych strategii, a także liczeniu na zwykłego farta życiowego. Dzięki inicjatywie Hufca ZHP Lubliniec oraz Szkolnego Klubu Gier Planszowych „Planszopernik” ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu turniej odbywał się już po raz trzeci.
Podczas spotkania odbyły się 4 konkursy. Chętni uczestnicy mogli zmierzyć się w grach: TimeLine "Polska", REBEL.pl, "Hex" foxgames.pl, "Kingdomino", "No co tam? "Games Factory.
Najlepsi z najlepszych otrzymali nagrody w postaci, oczywiście, gier planszowych.
W ciągu trzech godzin każdy mógł zagrać w grę, którą zechciał. Szczególnie ciekawą formą zabawy była gra „111” , która odwzorowywała walkę 111 Eskadry Myśliwskiej na polskim niebie we wrześniu 1939 r. Plansza była bardzo duża, więc można było się nią zainteresować, szukając w innej sali. Równie zaskakującą atrakcją okazała się gra plenerowa „Molkky”. Uczestnicy, od najmłodszych do najstarszych, nie mogli się więc nudzić.
Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy wspomogli realizację już trzeciej edycji tej pomysłowej akcji – sponsorującym wydawnictwom, ale także pojedynczym jednostkom, które przyczyniły się do przygotowania „HarcPlanszy”. Mnóstwo osób mogło się spotkać, by rozwinąć swoje umiejętności, poczuć smak rywalizacji, a także zintegrować się i spędzić czas z bliskimi osobami.
Każda edycja turnieju przynosi jeszcze więcej radości. Jest nas coraz więcej, więc czekamy już na następny rok, by spotkać się w jeszcze liczniejszym gronie!

Druhna Paulina Kędzia

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)