Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

Dwunastego dnia maja br. w Szkoła Podstawowa nr 4 w Lublińcu zebrało się ponad 60-ciu harcerzy i przyjaciół Hufca ZHP Lubliniec, by wziąć udział w II Harcerskiej Nocy Muzeów. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Komisję Historyczną Hufca ZHP Lubliniec im. dh Krystyny Różniewskiej, Komendę Hufca oraz Krąg Instruktorski im. dh. Mariana Ożarowskiego. Tegoroczne hasło - „Rzecz o 74 Górnośląskim Pułku Piechoty” - idealnie zwiastowało temat przewodni spotkania.
Na początku druh Bartek Zbączyniak przedstawił zebranym prezentację dotyczącą współpracy Hufca ZHP Lubliniec z 74 GPP na przestrzeni lat. Nieco później pan Adam Kurus opowiedział nam skrawek historii żołnierzy Pułku, której towarzyszyły zachowane zdjęcia - zarówno znane z wielu książek, jak i te bardziej prywatne. Posiadając już zalążek wiedzy, słuchacze mogli uczestniczyć w części przygotowanej przez Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa. Rekonstruktorzy zaprezentowali umundurowanie i uzbrojenie typowe dla żołnierza stacjonującego w Lublińcu od 1922 roku. Żołnierz z JWK LUBLINIEC opowiedział natomiast o tym, jak wygląda praca komandosa. Harcerze mieli okazję obejrzeć krótkie filmy oraz sprzęt i akcesoria. Zajęcia w budynku zakończył ulubiony kokotkowy bigos.
Po posiłku uczestnicy przemaszerowali do tablicy upamiętniającej żołnierzy 74 GPP na Placu Golasia, gdzie miał odbyć się apel zwieńczający II Harcerską Noc Muzeów. Harcerze złożyli wiązankę i znicz, tym samym oddając hołd poległym. Pan Adam Kurus odczytał również Apel Pamięci. Komendant Hufca ZHP Lubliniec – hm. Mariusz Maciów – przypomniał o trwającej akcji „Bohater” oraz o niezwykle ważnym wydarzeniu, które odbędzie się dokładnie w tym samym miejscu, 31 sierpnia br., mianowicie nadanie naszemu hufcowi imienia 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Hufiec czeka wiele zmian związanych z tą uroczystością.
Słońce dawno zaszło, a wszystkich pożegnała „Cisza” zagrana przez pana Tomasz Onysek. Uścisnęliśmy sobie dłonie i zakończyliśmy II Harcerską Noc Muzeów. Dziękujemy wszystkim organizatorom oraz uczestnikom. Czekamy do następnej edycji!

Druhna Paulina Kędzia

(kliknij poniższe zdjęcie by zobaczyć więcej)

Coś