Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

To już 28 lat mija od kiedy po raz pierwszy harcerze i harcerki ze Związku Harcerstwa Polskiego przywieźli Betlejemskie Światło Pokoju do Polski. Kierując się słowami Papieża Franciszka „Idź i głoś”, niezmiennie co roku podejmują się oni zadania dostarczenia „światła” z Betlejem do każdego miasta, instytucji, parafii i każdej polskiej rodziny.

16 grudnia 2018r. harcerze i harcerki z lublinieckiego Hufca im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty odebrali Betlejemskie Światło Pokoju z Częstochowy, aby później przekazać go mieszkańcom naszego powiatu. Stało się to 20 grudnia w Parafii Wojskowej bł. Piotra Jerzego Frassati podczas rorat, kiedy to druh Komendant hm. Mariusz Maciów w asyście instruktorów i harcerzy uroczyście wniósł światło do kościoła garnizonowego.

ogien betlejemski2018rfr2

Po zakończeniu Mszy Świętej instruktorzy wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do Klubu Garnizonowego JW Komandosów na uroczystą wigilię instruktorską. Jak to w naszej tradycji bywa spotkanie rozpoczęło się od świątecznych życzeń, oraz od połamania się opłatkiem. Były też prezenty pod choinką, dla każdej drużyny – wykonane samodzielnie przez harcerzy. Harcerska kreatywność nie zna granic więc wśród nich znalazły się między innymi - drewniana podświetlana harcerska choinka, olbrzymie litery – balony z numerem drużyny czy karton ze słodyczami.

W trakcji wigilii - druh Komendant, odznaczył medalem „Za zasługi dla Hufca ZHP Lubliniec” panią Annę Jonczyk-Drzymałę - zastępczynię Burmistrza Lublińca oraz pana Janusza Bulę - Komendanta Powiatowego PSP. Pani Ania komentując harcerskie wyróżnienie powiedziała, że ten rok był dla niej bardzo wyjątkowy, ale takiego wyróżnienia jakie ją dzisiaj spotkało nie spodziewała się. Medal „za zasługi dla Hufca ZHP Lubliniec” przyznawany jest przez Komendę Hufca ZHP Lubliniec nie tylko harcerzom i instruktorom, ale również przyjaciołom i osobom, które wspierają harcerstwo w naszym powiecie.

Życzenia świąteczne harcerzom złożył obecny na wigilii pan Edward Maniura Burmistrz Miasta Lublińca, który rok temu otrzymał najwyższe harcerskie wyróżnienie „Laskę Skautową” oraz druh Gabriel Podbioł Przewodniczący Rady Miasta. Następnie harcerze przekazali lampiony z Betlejemskim Światłem przybyłym gościom wśród których byli - ks. Kondrad Mrozek, pan Krzysztof Olczyk Przewodniczący Rady Powiatu, przedstawiciel JWK i Jednostki Wojskowej z Szumiradu oraz byli Komendanci Lublinieckiego Hufca.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować księdzu ppłk. Robertowi Krzysztofiakowi za pomoc w przygotowaniach, prowadzenie mszy oraz Słowo Boże.

ogien betlejemski2018rfr