Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, włosy, odzież wierzchnia i tekst „WAGGGS e Mari NOWY SYSTEM NALICZNIA SKŁADKI CZŁONKOWSKIEJ”

Z początkiem grudnia na oficjalnej facebookowej stronie Związku Harcerska Polskiego można było zobaczyć naszego druha komendanta Mariusza. Dlaczego? Druh komendant jest jest przewodniczącym komisji ds. zarządzania organizacją i w związku ze zmianami w systemie naliczania składek członkowskich odpowiada na pytania oraz wyjaśnia, tak żeby wszystko stało się jasne! Cytujemy wprost ze strony:
"Zmieniają się zasady podstawowej składki członkowskiej, ale więcej w tym temacie powie nam harcmistrz Mariusz Maciów, przewodniczący komisji ds. zarządzania organizacją  W Kręgu Rady. 💬
🎤 Druhu, co się zmieni od stycznia, jeśli chodzi o naliczanie składek?
💬 Przede wszystkim w nowej uchwale zmienił się system naliczania składek i terminów płatności. Po pierwsze – termin opłacania składki jest do 20 stycznia za pierwszy kwartał i odpowiednio 20 kwietnia za II, 20 lipca za III i 20 października za IV. Po drugie, składka zmieniła swój charakter z miesięcznej na kwartalną.
🎤 Skąd taka zmiana?
💬 Zmiana jest podyktowana zgłoszeniami, jakie wpływały do Rady Naczelnej ZHP. Dotyczyły uregulowania sprawy opłacania składki za osoby, które rezygnowały w trakcie kwartału, a była już naliczona im składka.
To znaczy, że naliczenie następowało na 1 dzień kwartału np. za I kwartał naliczenie było według stanu na dzień 1 stycznia, a drużynowy musiał potem do marca zebrać od wszystkich składki.
Jeśli ktoś rezygnował w lutym, to zgodnie z naliczeniem brakowało składki za luty i marzec — dlatego obecnie najpierw jest wpłata, a potem drużynowy ma 10 dni na skorygowanie stanu liczebnego w systemie ewidencyjnym Tipi. Dopiero wtedy następuje naliczenie składki. Taki system jest bardziej uczciwy.
🎤 Czy zaszła jeszcze jakąś inna istotna zmiana?
💬 Najistotniejszą zmianą jest zmiana systemu opłacania z miesięcznego na kwartalny — czyli opłacamy za kwartał, a nie jak było do tej pory miesięcznie. Drugą ważną zmianą jest to, że składki z zasady odprowadzamy na konto bankowe hufca. Taki sposób jest przejrzysty i transparentny."

(źródło: https://www.facebook.com/ZHPpl/photos/a.10150205001264466/10160864551999466/)

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „PODSTAWOWA SKŁADKA CZŁONKOWSKA do dnia pierwszego miesiÄ…ca kwartału lipiec, do (luty, dnia drugiego miesiÄ…ca kwartału sierpien tego terminu każdy członek ZHP ma obowiÄzek opłacić kwartalnÄ… składkę członkowską. sktadkÄz Rozliczenie składek oraz odprowadzenie zdrużynowych należnej hufcowi, chorągwi Głównej Kwaterze hufca. dnia pierwszego miesiÄ…ca kwartału do Drużynowy ma obowiÄzek usunać skutek dnia drugiego miesiÄ…ca kwartału nieopłacenia składek ZHP. Rozliczenie składek oraz odprowadzenie przez hufiec czÄÅ›ci należnej choraqwi Głównej Kwaterze do chorągwi. ostatni pierwszego miesiÄ…ca kwartału do końca drugiego miesiÄ…ca kwartału (luty, sierpien, podstawie danych TIPI nastÄ™puje naliczenie składek członkowskich. Rozliczenie składek oraz odprowadzenie chorągiew czÄ™Åci należnej Głównej Kwaterze do Głównej Kwatery.”